Особливості стосунків на відстані під час війни

Війна розлучила мільони пар і сімей в Україні, та хоча сучасні можливісті дозволяють спілкуватись з будь-якої точки, відстань має великий вплив на відносини.

Які негативні почуття супроводжують розлуку?

Смуток
1. Приміть, що сумувати неприємно, але природньо, це частина нашого життя.
2. Розбийте свій узагальнений смуток на складові: сумую за спілкуванням, словами, обіймами, спільним часом, близькістю, тощо.
3. Поділіться цими частинами зі своїм партнером.
Наприклад, скажіть: мені хочеться побачити, почути, обійняти тебе, поговорити, побути поруч.
При цьому, слід пам’ятати, що занадно часті та наполегливі вислови суму можуть викликати і негативні реакції партнера – наприклад, відсторонення, бо він/вона не знає, як на це реагувати, або провину та злість, через безпорадність вплинути на ситуацію.

Образа
1. Змішане комплексне почуття з частками роздратування або злості, яке говорить про існування якихось незадоволених потреб.
2. Якщо образу не висловити, незадоволена потреба накопичується, поки не провокує конфлікт, поступово руйнуючи стосунки.
3. Образа може висловлюватися:
– Прямо та конструктивно (нажаль, досить рідко);
– Невербально – настроєм, виразом обличчя, голосом;
– Демонстративно – зі звинуваченнями;
– Приховуватися та поєднуватися з різними маніпуляціями: все нормально, нічого не сталося, не хочу говорити, ти не зрозумієш, закрили тему, проїхали, тощо.
4. Якщо ви розпізнали образу з маніпуляцію, скажіть про це.
Наприклад: Я знаю, що тобі зараз важко і бачу, як ти сумуєш, ображений/на, сердишся.
Але теж знаю, що це не через мене, а через війну, відстань, розлуку та обставини, які ми зараз не можемо подолати.
Тому мені неприємно і я відчуваю біль, коли ти так говориш, робиш, виплескуєш це на мене. Будь ласка, не роби так, добре?
Після цього дайте партнеру час усвідомити сказане та зробити висновки, перевівши розмову на іншу тему.
5. Нажаль, більшість конфліктів через образу лишаються тліючими, тому що після примирення партнери зазвичай не схильні обговорювати причини виникнення сварки, щоб запобігти їм в майбутньому.

Провина
1. Під час війни та на відстані можна відчувати провину через багато причин: за відсутність поруч, більшу безпечність притулку, відносно звичне мирне життя, недостатню підтримку партнера, знесилення, безпорадність змінити ситуацію, тощо.
2. Провина часто виникає з надуманих приводів, заплутаних думок та висновків, через занадто високі вимоги та прискіпливе ставлення до себе.
3. Сприйняття партнерами ситуацій з провиною у може кардинально різнитися.
4. Занурення в провину може бути підсвідомим захисним механізмом для втечі від відповідальності.
5. Відчуваючи провину, люди можуть намагатися чимось її пригнітити – виснажливою роботою, волонтерством до знесилення, їжею, алкоголем, медпреппратами, тощо.
6. Провина завжди має завершуватись вибаченням, без нього вона руйнує стосунки. Вибачитись може здатися дуже вразливо, але навпаки це прояв великої сили.
7. Як подолати провину:
– Визнайте в себе саме існування цього відчуття.
– Спробуйте сформулювати йогл, знайти витоки та причини.
– Обговоріть свої відчуття з партнером, дізнайтесь його бачення та сприйняття ситуації.
– Перепросіть, зважаючи на почуте.

Які особливості стосунків на відстані під час війни треба врахувати та як зменшити негативні емоції під час розлуки, щоб зберегти відносини?

1. Розставання є стресом для обох партнерів і випробуванням для стосунків.
2. Для кожної окремої пари відносини на відстані сильно різняться, вони залежать від поточного стану і глибини стосунків, рівня довіри, відвертості, самооцінки, впевненості партнерів, тощо.
3. Головні стрес-фактори розлуки: невизначеність її терміну, невідомість майбутнього та негативні відчуття – партнери можуть сумувати, злитися, ображатися, відчувати провину, безпорадність, боятися, ревнувати та віддалятися один від одного.
4. З часом може скластися враження, що у кожного тепер своє життя і що партнер звик жити без вас.
5. Відстань може як загострювати проблеми в стосунках, так і сприяти їх оздоровленню – через зменшення впливу побуту, повсякденності, переоцінку цінностей, відновлення романтики, як під час перших побаченнь, тощо.
6. Тримайте фокус на цілях, заради чого ви у розлуці: безпека, спокій, майбутнє, обов’язок, робота.
7. Не поринайте тільки в очікування та негативні емоції, намагайтесь знаходити для себе невеличкі радощі, щоб зберегти ресурс.
8. Будьте не лише розділеною парою, а й собою окремо – займіться собою, своїми інтересами, чимось, на що раніше не вистачало часу.
9. Зберегти стосунки можна лише за постійного щирого спілкування та обговорення своїх почуттів.
10. Говоріть з партнером про все: як пройшов день, свої новини, плани, почуття, переживання, страхи, невдоволення, образи, тощо.
11. На відновлення стосунків після воз’єднання може знадобитися певний час, щоб знову звикнути один до одного.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

CLOSE
CLOSE